Iš ko statyti namą? Blokeliai

Iš ko statyti namą?

Akytasis betonas, keramika, keramzitas ar silikatas?

Pažiūrėkime, kokiomis savybėmis išsiskiria populiarūs sienų elementai ir į kokias savybes, ir kodėl verta atsižvelgti renkantis medžiagą namo sienoms.

Išorinės sienos atlaiko konstrukcines apkrovas ir apsaugo namą nuo išorinių veiksnių. Todėl elementai, iš kurių pastatytos sienos, turėtų turėti savybių, padedančių pasiekti optimalų stiprumą ir gerą šilumos izoliaciją. Taip pat svarbu, kad pasirinkta technologija būtų žinoma ir priimtina rangovams, nes tai visada sumažina riziką, kad statybos bus atliktos aplaidžiai ir netinkamai.

Sienų medžiaga ir namo dizainas

Kiekviename pastato projekte būna nurodyta konkreti sienų medžiaga ir jūs neturėtumėte jos keisti patys į kitas sienų medžiagas. Bet… Kiekvienas tipinis projektas būna pritaikytas dažniausiai vienai sienų medžiagai, bet mes galime pasirinkti ir kitokią medžiagą (blokelius), tada galime pasirinkti siūlomus technologinius sprendimus bei saugiai įvesti kitas medžiagas, bet tada reikės atlikti iš naujo atitvarų stiprumo ir šiluminės drėgmės skaičiavimus. Prieš pasirenkant kitą medžiagą reikia pasitarti su statybos darbu vadovu, kuris gali patarti mūro medžiagos keitimui net ir projekto įgyvendinimo metu. Būtent todėl verta patikslinti, ko tikimės, paanalizuoti, ką mums siūlo sienų gaminių rinka ir apie tai pasikalbėti su profesionalių žinių turinčiais mūsų statybos proceso vykdytojais.

Sienų elementų šilumos izoliacija

Jis nustatomas pagal šilumos laidumo koeficientą λ. Kuo jis žemesnis, tuo medžiaga „šiltesnė“. Tai svarbiausias rodiklis ne tik vieno sluoksnio sienose, bet ir tose, kuriose yra išorinė izoliacija, sienos šiltinimas turi įtakos visos pertvaros parametrams. Didesnė šiluminė varža sumažina bendrą šilumos perdavimo koeficientą U, teigiamai veikia energijos balansą ir leidžia ploninti izoliaciją, sumažinant jos sąnaudas. Jeigu mums nerūpi sienos šiluminiai parametrai, nes ir taip norime investuoti į storą izoliaciją, sienos medžiagos tipas neturi reikšmės. Tačiau jei norime naudoti putų polistireną ar vatą mažesnio storio, arba iš pertvaros „išspausti“ maksimalią šiluminę varžą, sienų elementus reikėtų rinktis iš turinčių mažiausią šilumos laidumo koeficientą λ. Kiekvienas blokelių gamintojas nurodo kiekvieno gaminio šilumos laidumo koeficientą λ arba šią informaciją gali jums suteikti medžiagų pardavėjai.

 

Nepamirškite, kad galutinei sienos šilumos izoliacijai, be pačios medžiagos, svarbus ir naudojamas skiedinio tipas. Geriausi parametrai bus gauti su plonomis siulėmis (1-3 mm). Tradicinis skiedinys labiau vėsina sieną.

Stiprumas gniuždymui

Šioje kategorijoje dažnai yra pasirenkami silikatiniai blokeliai, kurių stiprumo klasė yra 15-20 MPa, todėl juos projektuotojai dažnai renkasi konstrukciškai sudėtingiems pastatams, patiriantiems dideles apkrovas. Keraminiai blokeliai taip pat yra tvirti – dažniausiai jų gniuždymo stipris siekia apie 10-15MPa, bet šiandien rinkoje jau yra ir keraminiai blokeliai, kurių stipris siekia ir 20MPa. Silpniausi šiuo požiūriu yra akytojo betono blokeliai, kurių vidutinis stiprumas retai viršija 4 MPa, o dažniausiai svyruoja apie 2-3 MPa.

DĖMESIO! Padarytos sienos stipris gniuždant priklauso ne tik nuo atskirų elementų stiprumo klasės, bet ir nuo jų konstrukcijos (tuštumų buvimo) bei naudojamo skiedinio! Gana silpnos klasės blokeliai, sumūryti (suklijuoti) plonasluoksniu skiediniu, gali pasiekti palyginus panašius ar net geresnius sienos stiprumo parametrus nei tvirtesni bet tradiciniu skiediniu sumuryti blokeliai. Projektuotojas visada turėtų į tai atsižvelgti atlikdamas skaičiavimus!

Akustinė izoliacija

Tai susiję su medžiagų, skirtų vidaus sienoms, ypač pertvaroms, kurios dažniausiai pagal brėžinius yra plonos, parinkimu. Vienai šeimai skirtuose namuose sienų akustinė izoliacija gal ir atrodo ne tokia svarbi kaip daugiabučiuose namuose, nes vieno šeimos nario skleidžiamas triukšmas – neįvertinus ekstremalių situacijų, tokių kaip mokantis groti instrumentais, per daug nevargina to paties namų ūkio narius. Tačiau verta visada pagalvoti ir apie savo šeimos narių pomėgius ir įvertinti priimtą sprendimą, kuriems tyla namuose yra prioritetas.

Sisteminiai elementai

Visapusiška pastato sistema palengvina ir pagreitina darbą bei sumažina statybos klaidų riziką. Verta naudoti gamintojo siūlomus papildomus elementus. Priklausomai nuo technologijos, gamintojai siūlo: kampinius sienų elementus, pusiniai elementai, išlyginamieji elementai, vėdinimo elementai, U formos elementai, žiedo formos elementai, surenkamomis sąramos, jau paruoštos (gatavos) sąramos. Taip pat pravers įvairūs priedai: tvirtinimo detalės, siūlių sutvirtinimo elementai. Ir žinoma gamintojo siūlomas naudoti sistemos skiedinys.